Nechať bábätko vyplakať alebo nie? Skúste asistované vyplakanie

Rodičov je možné rozdeliť do dvoch skupín podľa toho, ako pristupujú k plaču bábätka. Do prvej skupiny patria ľudia, ktorí si veľmi nevšímajú plačúce dieťa, razia heslo, že ho treba nechať vyplakať. Aspoň si tak precvičia pľúca a naučia sa, že rodičia nebudú skákať tak, ako dieťa píska. Tento výchovný prístup ale škodí zdravému detskému vývinu. Druhou skupinou sú rodičia, ktorí nikdy nenechajú dieťa vyplakať a snažia sa ich za každú cenu čím skôr utíšiť. Najlepším riešením je ale zlatá stredná cesta.

Čo je asistované vyplakanie

Plač je pre dieťa veľmi dôležitým komunikačným prostriedkom. Tým, že dieťa plače, vzniká emočné uvoľnenie. Asistované vyplakanie môže na dieťa pôsobiť takmer zázračne. Ako ale takéto vyplakanie vyzerá? Rodič drží plačúce dieťa v náručí a sústredí sa na to, aby mu k vyplakaniu dali priestor a podporu. Dôležité je tiež ale prihovárať sa k bábätku a to napríklad takto: „Len sa vyplač, som tu s tebou. Neviem presne, prečo plačeš, ale chcem ti byť nablízku a počkám, až sa vyplačeš… Dôležité je dieťa hojdať a hladiť. Môže sa stať, že dieťa prvý krát pri tejto činnosti plače intenzívne a dlho, no potom tvrdo zaspí a zobudí sa s dobrou náladou.

Dôsledkom nedopriania emočného uvoľnenia dieťaťu je to, že zle spáva a v noci sa budí. Pri opakovaní tohto postupu záchvaty plaču budú kratšie a kratšie a dieťa bude spať pokojnejšie.

Aké sú dôvody detského plaču

Ak dieťatko plače, samozrejmosťou rodiča je, zistiť presný dôvod, prečo plače. Tých ale môže byť mnoho: hlad, zdravotný problém (bolesť bruška, uška, pocit celkovej nepohody), no mnohokrát sa na žiadny dôvod nepríde. Častým dôvodom detského plaču je totiž stres a napätie. Ak dieťa začne plakať večer približne v tom istom čase, tak to preto, že chce zo seba dostať napätie z celého dňa. Ak mu v plači rodičia bránia, pôsobí to kontraproduktívne.

Foto: unsplash.com

Next Post

Ste tehotná? Pozor, týchto 8 vecí škodí vášmu plodu!

Po sep 28 , 2020
Na začiatku tehotenstva by ste sa mali zamerať na veci, ktoré by mohli vám i bábätku uškodiť. ôžu to byť rôzne zlozvyky, ale taktiež potraviny, ktoré v niektorých prípadoch môžu vyvolať i potrat. 1. Alkohol, cigarety, drogy Ako prvé spomenieme tie tradičné veci, ktoré tvoria najväčšie riziko u tehotných žien. […]

Archív

Kategórie

Meta

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!