Prečo by ste mali zahrnúť jógu do svojho tréningového plánu

Jóga je okrem samostatného komplexného cvičenia aj veľmi užitočným doplnkom tréningového plánu pre aktívnych športovcov, ktorí sa venujú intenzívnym tréningovým programom, ako je silový tréning či bojové športy. Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo je dôležité zaradiť jogu do vášho tréningového plánu. Pozrieme sa na ne bližšie v nasledujúcich riadkoch.

Prečo by ste mali zahrnúť jógu do svojho tréningového plánu
(zdroj: voxberg.com)

Bonusový tip: Pre komplexný a vyvážený tréningový plán, je samozrejme veľmi dôležité nezabúdať ani na vhodné výživové doplnky. Športová výživa alebo výživové doplnky môžu výrazne zlepšiť regeneráciu a prispieť k lepším výsledkom. Proteíny nám pomôžu doplniť kvalitné bielkoviny, predtréningovka nás môže nakopnúť na tréning a zlepšiť koncentráciu a aminokyseliny nám pomôžu chrániť svaly počas tréningu a diéty.

Poďme však späť k jóge. Ak máme kvalitný tréning a kvalitné výživové doplnky, ako nám môže pomôcť práve jóga a prečo by sme ju mali zaradiť do svojho tréningového plánu? Dôvody sú nasledujúce:

1. Regenerácia a uvoľnenie napätia:

Jóga pomáha pri regenerácii svalov a uvoľnení napätia po náročnom silovom tréningu, čo môže pomôcť k rýchlejšiemu zotavovaniu. Rovnako slúži aj ako prevencia potencionálnych zranení

2. Zlepšenie flexibility:

Jóga tiež môže pomôcť zvýšiť flexibilitu a rozsah pohybu, čo pomáha znížiť riziko zranenia a zlepšiť výkon pri dvíhaní závaží. Cvičenie jógy posilňuje šľachy a kĺby, čo následne prispieva k väčšej flexibilite. Silné a zdravé šľachy a kĺby sú menej náchylné k poraneniu

3. Posilňovanie stredu tela tzv. „core“ a stabilizačných svalov:

Mnohé jógové cvičenia sa zameriavajú na posilňovanie vnútorných stabilizačných svalov, ktoré sú kľúčom k udržaniu správnej polohy tela a stabilizácie pri dvíhaní ťažkých váh. Jga je skvelý spôsob, ako posilniť spomínaný stred tela. Práve tento silný stred tela je dôležitý pre celkovú fyzickú stabilitu a chráni chrbticu pred zranením. Existuje mnoho jógových pozícií, ktoré sú špeciálne zamerané práve na posilnenie stredu tela a zlepšenie stability.

4. Zlepšenie dýchania a koncentrácie:

Cvičenie jógy rovnako zlepšuje aj techniku dýchania a sústredenia, čo môže byť užitočné pri dvíhaní skutočne ťažkých váh pri ktorom musíme skoncentrovať všetku našu nielen fyzickú, ale aj psychickú silu. Celkovo výrazne pomáha pri udržiavaní dobrého mentálneho stavu.

5. Celkové zdravie a pohoda:

Pravidelné cvičenie jógy môže priniesť celkové zlepšenie zdravia a pohody vrátane zníženia stresu a zlepšenia spánku.

6. Zníženie stresu:

Jóga je známa svojimi relaxačnými technikami, ako sú meditácia a dychové cvičenia, ktoré môžu pomôcť znížiť úroveň stresu a úzkosti. Chronický stres môže prispievať k rýchlejšiemu starnutiu a vzniku rôznych ochorení preto je dobré ho aktívne redukovať.

7. Formovanie tela:

Cvičenie jógy pomáha formovať telo, zlepšiť držanie tela a vyformovať svaly, čo môže viesť k lepšej postave a následne aj zvýšenému sebavedomiu.

Výhody cvičenia jógy pre aktívnych športovcov v skratke:

Zaradenie jógy do tréningového plánu teda môže športovcom pomôcť zlepšiť ich výkon, predchádzať zraneniam a podporiť ich celkovú pohodu. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov a zachovanie dlhodobej udržateľnosti športového tréningu je dôležité nájsť rovnováhu medzi posilňovaním a cvičením jógy. Jóga je komplexný systém, ktorý zahŕňa fyzické, mentálne a duchovné cvičenia. Pravidelné a vyvážené cvičenie jógy môže byť cestou k našej dlhovekosti a pevnému zdraviu.

Jóga má široké zdravotné a psychologické výhody a k prispieva k našej celkovej pohode. Je dôležité cvičiť ju pravidelne a nájsť si štýl, ktorý vám najviac vyhovuje. Buďte trpezliví a otvorení novým skúsenostiam a postupne pocítite pozitívne zmeny, ktoré sa prejavia aj vo vašom silovom tréningu.

Komerčný článok

Archív

Kategórie

Meta

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!