Ako fungujú spánkové cykly – REM fázy spánku?

Ak sa povie, že každý človek spí inak, predstavíme si rôzne polohy v spánku. Nie je to však iba o aktivite tela, v ktorej sa líšime, ale aj aktivita nášho mozgu. Tá je hlavným dôvodom, prečo sa raz môžeme prebudiť krásne odpočinutí a na druhý deň zasa unavení a mrzutí. Viete ako fungujú spánkove cykly?

Základným predpokladom pre správne fungovanie našej nervovej sústavy a pre našu celkovú regeneráciu je spánok. I keď priemere človek strávi spánkom 200 000 hodín, táto oblasť ľudského života je iba málo prebádaná. Výskumy nám po rokoch pomohli ale definovať jednotlivé fázy spánku a popísať, čo sa v nich s nami zhruba deje.

Hlavné rozdelenie spánku je podľa pohybu našich očí, pričom spánok delíme na REM fázu – rýchly pohyb očí – a NON REM fázu – oči bez pohybu.

REM fáza spánku

Odborníci označujú REM spánok ako takzvaný paradoxný spánok. Hoci spíme, niektoré hodnoty a stav nášho tela zodpovedá skôr bdelosti. Fáza spánku REM je charakteristická rýchlym pohybom očí na 10-20 sekúnd. Táto fáza je slabšia a zaberá 20-25% celkovej doby spánku a opakuje sa niekoľkokrát za noc. Najdlhšie trvá pred samotným prebudením a práve tie najzaujímavejšie sny vznikajú v tejto fáze.

NON REM fáza spánku

V NON REM fáze je typický pokojný pohyb očí, nízka aktivita neurónov a nízka teplota mozgu. Táto fáza tvorí zvyšných 75-80 % celkovej doby spánku a dochádza v nej k telesnej regenerácii.

NON REM fáza sa delí na štyri štádia:

  • NREM 1 – je to prechod medzi bdením a spánkom. Objavujú sa mierne pohyby očí a zášklby tela
  • NREM 2 – je to takzvaný ľahký spánok. Ten tvorí 45 – 55 % celkovej doby spánku
  • NREM 3 – je to fáza hlbokého spánku, kedy je veľmi ťažké sa prebudiť. Dĺžka hlbokého spánku je priblížne 10 minút. V tejto fáze sa objavujú nočné mory, námesačnosť alebo hovorenie zo spánku.
  • NREM 4 – táto posledná fáza spánku je nahlbšia a najsilnejšia. Trvá zhruba 30 minút.

Foto: unsplash.com

Next Post

7 najlepších romantických filmov na večer pred televíziou

Ut 5 mája , 2020
Máte pred sebou voľný večer a neviete čo robiť? Čo tak si pozrieť romantický film? Pripravili sme pre vás rovno 7 tipov na filmy, z ktorých si určite vyberiete. 7. Lásky čas (2013) Vo filme Lásky čas je to možné to, čo by chceli skoro všetci – vrátiť čas. Tim […]

Archív

Kategórie

Meta

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!