Najväčší pomocník v kuchyni – alebo aby vám umývačka riadu vydržala čo najdlhšie

Asi väčšina žien nám dá za pravdu, že umývačka riadu je jedným z najlepších kuchynských spotrebičov, pretože za nás robí tú najšpinavšiu prácu. Pri jej používaní však častokrát robíme chyby, ktoré znižujú jej životnosť. Vedeli ste aké?

Najväčší pomocník v kuchyni – alebo aby vám umývačka riadu vydržala čo najdlhšie
(zdroj: unsplash.com)

Meď, mosadz a niektoré plasty nie

Umývačka riadu nie je len praktický pomocník, ale aj bojovník za ekológiu. Dnes už totiž vieme, že umývanie riadu v nej je omnoho ekologickejšie, než to ručné umývanie. V konečnom dôsledku tak umývačka šetrí nielen vodu, ale aj naše peňaženky. Aby sme ich však nemuseli otvárať každý rok kvôli kupovaniu novej umývačky, mali by sme myslieť na niektoré zásady pri jej používaní. Prvou je napríklad to, že do nej nebudeme dávať, čo tam nepatrí. Niektoré plastové riady sú tým vyslovene označené. Do umývačky však nepatria ani nože (môžu sa mierne otupiť), liatinový riad a panvice s nepriľnavým povrchom či medený alebo mosadzný kuchynský riad. Umytie v umývačke riadu v podstate ničí aj ich, takže si dávajte dobrý pozor, čo do nej nakladáte.

Menej je (vždy) viac

Možno tiež patríte k tým, ktorí naládujú do umývačky všetko, čo majú po ruke, prípadne šetria riad aj niekoľko dní, aby keď ju už musia zapnúť, umyla toho čo najviac. A práve to je jednou z najčastejších chýb. Ak umývačku naplníte riadom až po okraj, nebude umývať tak efektívne, ako keby ste medzi jednotlivými kusmi riadov nechali trochu miesta. Prekvapiť vás tak po vyberaní z umývačky môže špinavý riad, aj keď ju pustíte na dlhší program. Riad môže navyše aj nepekne zapáchať, takže v konečnom dôsledku ho potom môžete umývať odznova.

Aj umývačka sa musí umývať

Umývačka riadu nie je odpadkový kôš ani drvič odpadkov. Nikdy do nej neukladajte riad so zvyškami jedla – ak v hrncoch alebo na tanieroch nejaké zostali, najskôr ich dôkladne odstráňte. Ak to neurobíte, upcháte umývačku a po skončení cyklu z nej opäť vytiahnete špinavý riad. To, že zmyslom života umývačky je umývať, neznamená, že sa umýva aj sama, hoci si to veľa ľudí myslí. Čistenie samotnej umývačky v skutočnosti spočíva v tom, že vymeníte alebo vyčistíte filtre a pohyblivé časti, ako napríklad ramená kruhového rozprašovača. Mali by ste ich vybrať, očistiť saponátom na riad a prepláchnuť pod prúdom vody. Samozrejme, netreba zabudnúť ani občas pretrieť dvierka či filter. A na záver ešte posledná rada – príbory vždy ukladajte ostrou časťou nadol. Nielenže predídete poraneniu, ale zabezpečíte aj to, že špinavší koniec bude bližšie k prúdu vody, a teda sa lepšie umyje. Ak vás náš článok povzbudil ku kúpe novej umývačky, určite odporúčame pozrieť si na stránke zlavovy-kod.sk na zľavy do rôznych e-shopov – dokonca aj ak ste z Čiech, tak zľavy hľadajte na slevovy-kod.cz.

Next Post

Nie vždy vieme, čo jeme - čomu by sme sa pri potravinách mali vyhýbať?

Po okt 2 , 2023
Dnes si už väčšina ľudí potrpí na kvalitu surovín, ktoré konzumuje, no ešte stále pozeráme na chuť aj na cenu. Najnebezpečnejšie sú v prípade potravín rôzne nahrážky a napodobeniny. O čo ide? Pozná ich každý – ale možno nie v origináli Dôvodom toho, prečo sa potraviny napodobujú, je predovšetkým nízka […]
Nie vždy vieme, čo jeme - čomu by sme sa pri potravinách mali vyhýbať?

Archív

Kategórie

Meta

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!